Régész, pontosabban régész szakos egyetemi hallgató vagyok. Ez a kijelentés félreértések sorozatát képes elindítani egy baráti társaság beszélgetésében, de szélesebb körben is. Ezért úgy gondoltam, hogy kezdetben tisztázni kellene ezeket a félreértéseket, hogy a továbbiakban ne zavarják az érthetőséget. Akkor vágjunk is bele!
Milyenek a dinoszauruszok?
A leggyakoribb kérdés, amivel találkozom, hogy akkor te dinókkal foglalkozol? Nem, sajnálom, tudom, hogy ezzel sokakat elszomorítok, de se Indiana Jones, se Lara Croft, de talán még Sidney Fox és legfőképpen a mezei régészek nem foglalkoznak dinoszauruszok földi maradványaival. Ez a geológia és a paleontológia szakterülete. Ehhez a kérdéshez kapcsolódva kell megemlíteni, hogy sajnos az sem egy helyes elképzelés, hogy a dinoszauruszok és az ősemberek egy időben éltek volna. A régészet időbeli határai a magyarországi gyakorlatban az előemberek megjelenésének időpontjától a Rákóczi-szabadságharc lezárásáig tartanak.
Ős(kori)ember
Őskorral foglalkozó régészhallgatóként következő kérdés amibe, belefutok, hogy az Ősemberek ezt meg azt tettek az őskorban. Ez így csak részben helyes. Az őskor egy hatalmas időszakot átfogó korszak. A régészeti korok között is hatalmas időbeli túlsúlyban van, hiszen csak a legkorábbi szakaszába, a paleolitikumba, többször beleférne az összes többi régészeti és történeti korszak is együttvéve. A paleolitikumban, amit másképpen őskőkornak is szoktak nevezi, zajlott le az emberi törzsfejlődés, ekkor alakult ki az emberi faj mai formája is, a Homo Sapiens, akit már nem nevezhetünk ősembernek. Az ősember kifejezést a Neandervölgyi emberekig alkalmazhatjuk. Én személy szerint jobbnak találom az őskori ember elnevezést, ha már magunkat a modern kor emberének tartjuk.
Hol laktál te? Barlangban?
A harmadik általam leggyakrabban tapasztalt tévedés a lakóhelyek minőségére vonatkozik. Igen, tény, ami tény: az ősemberek és az őskori emberek is laktak barlangban, viszont az őskori emberek csodálatos technológiai fejlettséggel rendelkeztek és már a legkorábbi időszakoktól kezdve képesek voltak szabadtéri hajlékok létrehozására a környezet nyersanyagait felhasználva. Találékonyságuk lenyűgözően sokrétű volt. Csak egy példa: hazánk területén már az újkőkorban, 8000 évvel napjaink előtt képesek voltak felmenő falú sátortetős, afféle igazi házikó alakú házat építeni.
Végezetül, ha régészt látsz, hallasz, kérdezz bátran! Imádunk válaszolni, bármikor bármire!